Saturday, February 24, 2001

Ohio girls swimming


Locals win six state titles

By Dave Schutte
The Cincinnati Enquirer

img
Ursuline's Tami Ransom repeated as state champion in the 200 IM.
(AP photo)
| ZOOM |
        CANTON — It was a day that Michelle Reynolds of Wyoming, Betsy Jo Brockman of Williamsburg and Carolynn McHugh of Oak Hills will remember for a long time.

        The three won individual state championships Friday during the first day of the girls state swimming and diving meet at C.T. Branin Natatorium.

        Tami Ransom and Whitney Myers from Ursuline also won individual state titles along with the Oak Hills 200 medley relay team.

        Along the way, Ursuline took a 47-point lead in the Division I girls competition and should win a fourth state championship tonight.

        • Reynolds, a junior, became Wyoming's first female state swimming champion by winning the Division II 50 freestyle in 57.30 seconds. After being diagnosed with cerebellitis — a rare form of mononucleosis — last year, Reynolds qualified to the state meet but needed assistance stepping up to the starting block and to get out of the pool.

        “I put my fist in the air after I won to let everybody know I'm back,” Reynolds said. “At one time during the illness, the doctors didn't know if I would walk again.”

        During the past 12 months, Reynolds fought the battle and the state title was the payoff.

        “I knew I could do it but I wasn't sure if it would be this year or next,” Reynolds said.

        • Brockman also had good reason to be excited after winning the Division II state championship in the 200 individual medley in a career best 2:05.49.

        “I am Williamsburg's swimming team,” the 17-year-old said. “My goal was to become the first athlete from Williamsburg to win a state championship and I did it.”

        A three-time state qualifier, Brockman switched coaches during the summer, training under Ed Bachman and with the Anderson Barracudas.

        “Coach Bachman is awesome,” Brockman said. “I was disappointed at my times at the district meet but he assured me that they would drop tonight.”

        • McHugh, an Oak Hills senior, won the Division I 50 yard freestyle with a personal best 23.88.

        “I'll sleep well tonight,” said McHugh, who also swam for the Highlanders' winning 200 medley relay team. “Two gold medals in one day is more than I dreamed about.”

        • Myers was happy with the state championship in the 200 freestyle but unhappy with the time of 1:49.47.

        “I'm disappointed because I swam faster last year,” the defending state champion said. “It's been a rough season. I lost my stroke and just recently regained it.”

        • Ransom, who fell short of breaking the national record in the 200 individual medley last week at district, repeated as state champion in 2:01.25. She swam 1:58.76 at district.

        “I didn't dominate the race and I didn't accomplish my goal,” Ransom said. “That girl (Elaine Ferrito) was too close to me.”

        • The Oak Hills 200 medley relay team won the sectional championship, finished second at the district, qualified third fastest in the preliminaries behind St. Ursula and Ursuline — and won the state title.

        “We didn't worry about the qualifying time this (Friday) morning,” Katie Hunter said. “We were more concerned about (Friday night).”

        Action resumes at 9 a.m. today with the preliminaries. Championship and consolation finals start at 6 p.m.

        GIRLS TEAM SCORES

       DIVISION I

        1, Cin. Ursuline Academy 134; 2, Cin. Oak Hills 87; 3, Centerville 77; 4, Thomas Worthington 75; 5, Cin. St. Ursula 72; 6, Upper Arlington 62.50; 7, Shaker Hts. 58; 8, Worthington Kilbourne 49; 9, Cin. Notre Dame 43; 10, Rocky River Magnificat 39;

        11, Tol. Notre Dame 30; 12, Cin. McAuley 26; 12 (tie), Perrysburg 26; 14, Groveport Madison 23; 14 (tie), Cin. Anderson 23; 16, N. Can. Hoover 22; 17, Lewis Center Olentangy 20; 18, Akr. Firestone 19; 19, Strongsville 18; 19 (tie), Beavercreek 18;

        21, Findlay 17; 22, Cin. Mother of Mercy 14; 23, Cuyahoga Falls 13; 24, Dublin Coffman 12; 24 (tie), Wooster 12; 24 (tie), Cin. Sycamore 12; 27, Lebanon 11; 27 (tie), Canfield 11; 29, Can. McKinley 9; 29 (tie), Massillon Jackson 9; 29 (tie), N. Royalton 9; 32, Amherst Steele 7; 33, Mason 5 33 (tie), Hudson 5 35, Barberton 4.50 36, Mans. Madison 4; 37, Wadsworth 3; 38, Westerville N. 2; 38, Solon 2; 38, Cin. Turpin 2.

        DIVISION II

        1, Gates Mills Hawken 175; 2, Sandusky Perkins 76; 3, Cols. School For Girls 74; 4, Chardon NDCL 68; 5, Lima Shawnee 58; 6, Cin. Indian Hill 57; 7, Cin. Wyoming 52; 8, Napoleon 48; 9, Spring. Cath. Cent. 32; 9 (tie), Kettering Alter 32;

        11, Rocky River 30; 12, Shaker Hts. Hathaway Brown 28; 12, Wauseon 28; 14, Chagrin Falls 27; 15, Cin. Madeira 26; 16, Beachwood 24; 17, Williamsburg 20, 18, Cle. Hts. Beaumont 17; 18 (tie), Bellbrook 17; 18 (tie), East Liverpool 17; 18 (tie), Mantua Crestwood 17; 22, Hamilton Ross 16; 22 (tie), Day. Christian 16; 24, Cols. Academy 14; 24, Cambridge 14;

        26, Granville 12; 27, Cin. Mariemont 11; 27 (tie), W. Milton Milton-Union 11; 29, Galion 9; 30, Bexley 7; 30, Poland Seminary 7; 32 (tie), Cle. Orange 6; 32 (tie), Cin. Seven Hills 6; 32 (tie), Lemon-Monroe 6; 35, Hamilton Badin 4; 35 (tie), Bay Village Bay 4; 35 (tie), Richfield Revere 4; 35 (tie), Coshocton 4; 39; Wilmington 3; 39, Cin. Clark Montessori 3; 41, Lexington 2; 42, Tol. Christian 1; 42 (tie), Saint Marys Memorial 1; 42 (tie), Hubbard 1.

        Division I

        200 Medley Relay

        1, Oak Hills, 1:48.20; 2, St. Ursula, 1:48.23; 3, Ursuline, 1:48.82; Also: 6, Mt. Notre Dame, 1:50.34; 12, Sycamore, 1:52.82; 17 (tie) Lakota West and Mason 1:55.12; 19. Mercy 1:55.13.

        200 Freestyle

        1, Whitney Myers, Soph., Ursuline, 1:49.47; 2, Ellis Schieman, Fr., Shaker Hts., 1:51.19; 3, Megan Tomes, Soph., Anderson, 1:52.14; 4, Susan Johnson, Soph., Tol. Notre Dame, 1:52.61; Also: 5, Margy Keefe, Soph., Ursuline, 1:53.55; 6, Katie Ball, Soph., St. Ursula, 1:54.19; 7, Katie Greiner, Jr., Ursuline, 1:54.23; 20. Keating (St. Ursula) 1:59.10.

        200 Individual Medley

        1, Tami Ransom, Sr., Ursuline, 2:01.25; 2, Elaine Ferritto, Soph., Upper Arlington, 2:03.12; Also: 5, Jen Koch, Sr., Mother of Mercy, 2:06.01; 6, Kaitlin Roach, Fr., Centerville, 2:06.67; 7, Rachel Tepe, Sr., St. Ursula, 2:08.10; 8, Liz Schoborg, Jr., Oak Hills, 2:11.81; Also: 22. Hunter (Oak Hills) 2:15.48, 23.Schwartz (Mason) 2:15.70.

        50 Freestyle

        1, Carolyn McHugh, Sr., Oak Hills, 23.88; 2, Jennifer Bradford, Fr., Groveport Madison, 24.01; Also: 17. Barnes (St. Ursula) 25.9, 19. Schnur (Oak Hills) 25.41, 22. Schnueber (St. Ursula) 25.48, 23. Hagen (Ursuline) 25.51.

        100 Butterfly

        1, Katie Ness, Jr., Thomas Worthington, 57.23; 2, Randi Vogel, Jr., Notre Dame, 57.42; 3, Liz Schoborg, Jr., Oak Hills, 57.43; Also: 6, Lesley Meade, Sr., Ursuline, 57.76. 18. Webber (Lakota West) 1:00.59, 19. Bernstein (Sycamore) 1:00.60, 24. Busse (Lakota West) 1:02.69.

        Division II

        200 Medley Relay

        1, Gates Mills Hawken, 1:49.97; 2, Sandusky Perkins, 1:50.62; 3, Napoleon, 1:50.69; 5, Wyoming, 1:52.62; 8, Indian Hill, 1:53.77; Also: 23. Badin 2:00.93.

        200 Freestyle

        1, Lauren Preyss, Soph., Chagrin Falls, 1:51.60; 2, Lauren Torpey, Jr., Gates Mills Hawken, 1:52.85; 3, Andrea Hocevar, Sr., Gates Mills Hawken, 1:53.97; Also: 6, Lindsay Bockstiegel, Soph., Madeira, 1:55.68. 23. Gueltig (Ridgeville Christian) 2:03.83.

        200 Individual Medley

        1, Betsy Jo Brockman, Jr., Williamsburg, 2:05.49; 2, Beth Groselle, Jr., Mantua Crestwood, 2:06.92; Also: 21. Yeakley (Wilmington) 2:18.76, 22. Herd (Cincinnati Hills Christian Academy) 2:19.06.

        50 Freestyle

        1, Abbi Terveer, Jr., Lima Shawnee, 23.85; 2, Alicia Copestick, Sr., East Liverpool, 24.20; 3, Kelly Jones, Sr., Kettering Alter, 24.37; 4, Betsy Carey, Soph., Indian Hill, 24.43.

        100 Butterfly

        1, Michelle Reynolds, Sr., Wyoming, 57.30; 2, Sarah Baumert, Soph., Cols. School for Girls, 57.51. Also: 18. Onaitis (Badin) 1:02.37.



Sports Stories
Boys basketball coverage
Girls basketball coverage
Boys basketball schedule
Cincinnati boys basketball games
Cincinnati district wrestling
Cincinnati girls basketball games
Division I wrestling results
Division II wrestling results
Division III wrestling results At Xenia
Earnhardt Jr. 'a man on a mission'
Earnhardt's lap belt had broken
Girls basketball schedule
Indiana boys basketball scores
Kentucky 1, Mighty Ducks 0
Kentucky boys basketball scores
Kentucky state swimming
Miami cannot overlook Buffalo
N.Ky. boys basketball games
Ohio boys basketball scores
Ohio boys swimming
Ohio girls basketball scores
- Ohio girls swimming
Princeton survives Woodward rally
Rookie Harvick takes overs Earnhardt's car
Stuff 115, Grand Rapids 113
Wyoming girls win sectional title

Offense top priority for LeBeau
Would Bengals draft RB first?
Would Bengals draft RB first?
Griffey's 3rd; the rest's a guess
Reds tickets on sale today
Sheffield a Red? Doubtful
Sullivan: Young will see pitches - and possibilities
Difficult season humbles Price
Houston frontline productive
UC misses senior leadership