Thursday, September 19, 2002

2003 National Merit Semifinalists




OHIO

        Anderson: Will Cole, Patrick McCamley, Leah Zoller

        Archbishop McNicholas: Joseph Beumer, Daniel Brown, Michelle Cheek, Josh Kellerman, Eric Miazga

        Bethel-Tate: Sarah Howison, Allison Wash

        Bishop Fenwick: Derek Benz, John Thomas

        Cincinnati Country Day: Ian McLean, Robert Whitten

        Cincinnati Hills Christian Academy: Christopher DeVore

        Colerain: Rachel Bensman

        Fairfield: Deepak Bal, Rabina Kochar, Mark Potter

        Finneytown: Allen Boxer

        Home school: Jeff Binder, Cincinnati; Kathryn Lakomy, Liberty Township; Zachary Graham, Loveland, Joel Dobney, Wilmington

        Indian Hill: Alexandra Schoeny, Benjamin Shank

        Kings: Bradley Maurer

        Lakota East: Claire Sweigart, Catherine Vermeersch

        Lakota West: Steven Gilday, Rukku Singla

        La Salle: David Ball

        Lebanon: Kenneth Martin

        Little Miami: Emily Hamburg

        Loveland: Emily Ascolese, Hilary Schmidt

        Madeira: Sarah Gillen, Erin Morgan, Michael Stentz

        Mariemont: Justin Hendricks, Daniel Maggard, Karen Olson, Josh Recca

        McAuley: Nicole Edwards

        Milford: Martha Lawry, Jason Waeber

        Moeller: Kuangyan Huang, Thomas Lippman, Anthony Magner, Anthony Rudd

        Mother of Mercy: Ingrid Bauer

        Mount Notre Dame: Karen Biscopink

        Oak Hills: Steven Barrie

        Princeton: Katie Bailey, Anne Coale, Mathew Thornburg

        Purcell Marian: Paul Burks

        Regional Institute Torah of Secular Studies: Sarah Schechter

        Roger Bacon: Chris Shooner

        School of Creative and Performing Arts: Jill Van Epps

        Seven Hills School: Tim Balskus, Brit Cowan, David Ferrell, Rachel Goldman, Laura Gutowski, Ian Hayes, Holley Horrell, Evan Joiner, Kristian Lappalainen, Gabriel Pagani, Megan Rockwell, Neeraj Singh, Alexander Sittenfeld, Benjamin Tepperberg

        St. Ursula Academy: Bridget Cornett, Grace Cretcher, Laura Hart, Catherine Hedgebeth, Kathryn MacCormick, Elizabeth O'Connor, Nicole Ratterman

        St. Xavier: Jesse Batsche, Jeffrey Blum, John Corker, Kevin Ellerbrock, Scott Foran, Christopher Franz, James Gehring, Kyle Gorman, Stephen Gronauer, Adam Hampel, Paul Jennings, Edward Kamen, Michael Kleimeyer, Aaron Kolb, Joseph Lennon, Andrew Meng, Francis Millea, Steven Mollmann, Daniel Muenzer, Mark Neyer, Kevin Overmann, Thomas Parker, Vivek Ramaswamy, Nathan Rudy, John Rutherford, Michael Schamer, Christopher Shoemaker, James Stephens, Richard Thayer, Michael Vangeloff, Paul Whitlatch, David Wicks

        Springboro: Abby Blair, Julie Foster

        Stephen Badin: Christopher Ahn, William O'Hara

        Summit Country Day: Anthony Fischer, Steven Haag, John Landrigan, Margaret Niehaus-Sauter, John Steinman

        Sycamore: Daniel Ash, Karthik Balasubramanian, James Beard, Shauna Bracher, Kimberly Chang, Daniel Cheng, Christine Chernausek, Elizabeth Chirlin, Mark Daniel, Laura Domas, Emily Goldman, Andrew Jacobs, Sarah Kadetz, Jenna Kamrass, Jennifer Kao, Eric Kightley, Christine Lin, Christine McMahon, Rebecca Newland, Benjamin Scheier, Nilani Thiyagarajah, Anastasia Tolos, Anna Wu, Rebecca Young, Jonathan Zakem

        Turpin: Anthony Boutelle, Ryan Connair, Brette Garner, Shannon Gierl, Robby Hamilton, Samuel James, Lauren Shipp, Gregory anLear

        Ursuline Academy: Rachel Clapp, Lauren Croall, Katherine Evans, Stephanie Frank, Wendy Goodwin, Shannon Hughes, Leslie Irvine, Anneliese Spaeth

        Walnut Hills: Robert Alsfelder, Nicholas Cheng, Dennis Fiser, Annika Goldman, Elizabeth Goldsmith, Jennifer Hoguet, Erin Ingram, Brendan Kereiakes, Peter Muller, Alexander Nager, Oluwarotimi Okunade, Kevin Rebrovich, Erin Teske

        William Mason: Kelly Goldston, Harry Kight, Chris Kim, Stephen Renzi

        Wyoming: David Cobey, Jeremy Hollander, Erin Salter, David Schaengold, Daniel Schrider, Laura Wallace, Caitlin Wetzel

KENTUCKY

        Campbell County: Annemarie McCartney, Brittany Montgomery

        Covington Catholic: Evan Buckley, Andrew Feldman, Kyle Marks, Lee Metzger, Mike Wolff

        Covington Latin: Jake Tippey

        Highlands: Joseph Stephens

        Holmes: Caroline Creaghead, Brian Dew, Ryan Fischer, Luke Palisin

        Home school: Daniel Williams, Verona

        Larry Ryle: Sarah Johnson, Megan Miller

        Newport Central Catholic: Ann Blank

        Notre Dame Academy: Laura Bragg, Sarah Marcus

        St. Henry District: Jacqueline Diersen, Cassie Shipp

INDIANA

        Home school: Sara Fuchs, Lawrenceburg; Barbara Hazelwood, Aurora

        Lawrenceburg: Ashley Eiler

Related stories:
St. Xavier, Sycamore top Ohio in National Merit semifinalists
       



Heading downtown? Good luck
NKU students help free wrongly convicted man
- 2003 National Merit Semifinalists
St. Xavier, Sycamore top Ohio in National Merit semifinalists
Allegations discussed at picnic
Bickering halts students' checks
WWII band of brothers together 57 years later
City Hall hears it from the west side
Councilman proposes $500 littering fine
Mall builders want tax break
Seniors ask: Why cut us?
Students watch $272 million in action
Tristate A.M. Report
PULFER: A father's lament
Activists in Springboro file suit against city over sign regulations
Flyover leads to charges of pot-growing
Judge getting tougher with teen drivers
Small church, lots of support
Springdale police kill one coyote
West Chester school seeks help to fight break-ins, vandalism
Charges imminent in death, dismemberment
Coalition's prescription drug plan gains bipartisan support
Enrollment in police, medic programs rising
Poll: Taft skating, Deters sweating
Arts center names new president
Covington wary of influx of massage-parlor sex
Kentucky News Briefs
Loans, incentives lure artists to town
Pilot yelled, 'Brakes!' but they worked after crash
Records give glimpse of turmoil at nursing home