Thursday, March 11, 2004

Prep results, schedule



Schedule

TODAY

BOYS BASKETBALL

Division III

(at Wright State University)

Clinton-Massie vs. Ripley, 5:30 p.m.

Reading vs. Fenwick, 9 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Kentucky

10th Region Tournament

(at Conner H.S.)

Notre Dame vs. Highlands, 6 p.m.

Boone County vs. Dixie Heights, 7:45 p.m.

FRIDAY

BOYS BASKETBALL

Division II

(at XU's Cintas Center)

Turpin vs. Dayton Dunbar, 5:30 p.m.

Taft vs. Tipp City Tippecanoe, 9 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Division II

(at Vandalia Butler H.S.)

Badin vs. Bexley, 7:30 p.m.

SATURDAY

BOYS BASKETBALL

Division I

(at XU's Cintas Center)

Oak Hills vs. Hamilton, 11:00 a.m.

Princeton vs. Sycamore, 2 p.m.

Centerville vs. LaSalle, 3:45 p.m.

Moeller vs. Beavercreek, 8:45 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Division I

(at Wright State University)

Princeton vs. Chaminade-Julienne, 12:00 p.m.

(at Otterbein College)

Mt. Notre Dame vs. Pickerington North, 7:30 p.m.

Division III

(at Vandalia Butler H.S.)

Madeira vs. Anna/Plain City Jonathan Alder, 1:30 p.m.

Girls basketball pairings

COLUMBUS, Ohio (AP) - Regional pairings for the 2004 girls state basketball tournament.

DIVISION I

REGIONAL FINALS

At Wright State University, Fairborn

Day. Chaminade-Julienne (24-0) vs. Princeton (23-1), Saturday, noon.

At Canton Memorial Civic Center

Mentor (24-1) vs. Barberton (24-1), Friday, 7:30.

At Otterbein College, Westerville

Pickerington N. (24-1) vs. Mt. Notre Dame (25-0), Friday, 7:30.

At Ashland University

Sylvania Northview (25-0) vs. Elyria (18-6), Friday, 7:30.

State Tournament Pairings: Fairborn vs. Canton; Westerville vs. Ashland.

DIVISION II

REGIONAL FINALS

At Ontario High School

Beloit W. Branch (23-1) vs. Cuyahoga Falls Walsh Jesuit (21-4), Friday, 7:30.

At Zanesville High School

Dresden Tri-Valley (16-8), vs. Thornville Sheridan (23-1), Friday, 7:30.

At Barberton High School

Bay Village Bay (18-6), vs. Salem (23-1) vs. Perry (20-3), Tuesday, 8.

Finals: Friday, 7:30.

At Vandalia Butler High School

Hamilton Badin (20-5) vs. Cols. Bexley (24-1), Friday, 7:30.

State Tournament Pairings: Ontario vs. Zanesville; Barberton vs. Vandalia.

DIVISION III

REGIONAL SEMIFINALS

Finals: Madeira vs. Anna/Plain City, Saturday, 1:30.

At Cuyahoga Falls High School

S. Euclid Regina (21-2) vs. Cle. Cent. Cath. (20-3), Wednesday, 6:15; Cle. VASJ (12-12) vs. Youngs. Ursuline (22-2), Wednesday, 8.

Finals: Saturday, 1:30.

At Lancaster High School

Zanesville W. Muskingum (20-4) vs. Worthington Christian (19-4), Wednesday, 6:15; Oak Hill (22-1) vs. Chillicothe Zane Trace (20-3), Wednesday, 8.

Finals: Saturday, 1:30.

At Lexington High School

Swanton (14-10) vs. Smithville (22-2), Wednesday, 6:15; Oregon Stritch (20-3) vs. Castalia Margaretta (14-9), Wednesday, 8.

Finals: Saturday, 1:30.

State Tournament Pairings: Vandalia vs. Cuyahoga Falls; Lancaster vs. Lexington.




UC BEARCATS
Huggins: NCAA bid should be based on full season
Daugherty: UC makes it look easy, but it's not
'Cats, Cards square off in rubber match

BENGALS
Bengals nearing trade for Dillon

PREP SPORTS
St. Bernard comes up short in bid to extend playoff run
Amazons trip Eagles again
Prep results, schedule

XAVIER
Muskies take aim at No.1

REDS
Leadoff man finds good fit
Lefty Sanchez is sharp again

MORE BASEBALL
Congress to Baseball: Toughen drug testing

TV
Sports today on TV, radio

COLLEGE SPORTS
UK AD apologizes to Florida for fan behavior during game
Mason may be key for Miami
Cards hold off pesky Pirates
Coach juggling multiple jobs

CONFERENCES
RedHawks' Day breaks Cardinals in MAC Tourney quarterfinal win
Duquesne holds off UMass from line
Santee's shot the difference for Frogs vs. Golden Eagles
Conference awards
ATLANTIC 10 TOURNAMENT
C-USA TOURNAMENT