Sunday, July 11, 2004

Olympics results



Enquirer wire services

Track & Field Trials

Saturday

At Sacramento; Distances in meters

MEN

100 Quarterfinals

(Top four in each heat plus next four fastest times advance to Sunday's semifinals)

Heat 1-1, q-Maurice Greene, adidas, 10.06 seconds. 2, q-Bernard Williams, Nike, 10.11. 3, q-Tyson Gay, Arkansas, 10.17. 4, q-Mardy Scales, Nike, 10.23. 5, q-Dwight Phillips, Nike, 10.25. 6, q-Joshua Norman, unattached, 10.30. 7, Tyree Gailes, Texas Tech, 10.31. 8, Korey Cook, unattached, 10.34.

Heat 2-1, q-John Capel, adidas, 10.01. 2, q-Justin Gatlin, Nike, 10.03. 3, q-Brian Lewis, unattached, 10.14. 4, q-Tim Montgomery, Nike, 10.16. 5, q-Jason Smoots, Nike, 10.30. 6, Kaaron Conwright, Nike, 10.36. 7, Tim Harden, Nike, 10.37. 8, Obadiah Cooper, unattached, 10.38.

Heat 3-1, q-Shawn Crawford, Nike, 10.00. 2, q-Coby Miller, Nike, 10.13. 3, q-Leonard Scott, Nike, 10.15. 4, q-Mickey Grimes, Nike, 10.17. 5, q-Marcus Brunson, Nike, 10.27. 6, Monzavous Edwards, Nike, 10.30. 7, Aaron Armstrong, Nike, 10.35. 8, Jerome Avery, unattached, 10.38.

400 hurdles

(Top four per heat adv. to Sunday's final)

Heat 1-1, q-James Carter, Nike, 48.46 seconds. 2, q-Benniee Brazell, LSU, 48.52. 3, q-LaBronze Garrett, Holyfield, 48.93. 4, q-Sherman Armstrong, Santa Monica TC, 49.17. 5, Joey Woody, adidas, 49.19. 6, Ben Wiggins, Rice, 49.91. 7, Quinton Milner, U.S. Army, 51.28. 8, Fred Sharpe, unattached, 51.67.

Heat 2-1, q-Bershawn Jackson, Nike, 48.28. 2, q-Angelo Taylor, Nike, 49.19. 3, q-Ricky Harris, unattached, 49.32. 4, q-LaRon Bennett, unattached, 49.35. 5, Regan Nichols, U.S. Army, 49.60. 6, Kyle Erickson, unattached, 49.67. 7, Ferdana Johnson, unattached, 49.73. 8, La'Boris Bean, unattached, 50.24.

800

(Top four per heat adv. to Monday's final)

Heat 1-1, q-Khadevis Robinson, Nike, 1 minute, 47.49 seconds. 2, q-Derrick Peterson, adidas, 1:47.87. 3, q-Jesse O'Connell, unattached, 1:47.88. 4, q-Jacob Koczman, Indiana Invaders, 1:48.15. 5, Christian Smith, Kansas State, 1:48.18. 6, Trent Riter, unattached, 1:48.45. 7, James Hatch, Arkansas, 1:48.62. 8, Elliott Blount, Farm Team, 1:48.90.

Heat 2-1, q-Samuel Burley, Asics, 1:46.79. 2, q-Jonathan Johnson, Texas Tech, 1:47.19. 3, q-David Krummenacker, adidas, 1:47.30. 4, q-Jebreh Harris, Holyfield, 1:47.36. 5, Michael Inge, Kent State, 1:47.40. 6, Marc Sylvester, Tennessee, 1:47.63. 7, Toby Henkels, Team USA Min, 1:48.91. 8, Jeffrey DeLong, Farm Team, 1:48.90.

Hammer

(Top 12 advance to Monday's final)

1, q-A.G. Kruger, Ashland Elite, 241 feet, 11 inches. 2, q-James Parker, U.S. Air Force, 240-3. 3, q-Kevin McMahon, New York Athletic Club, 229-7. 4, q-Michael Mai, U.S. Army, 228-7. 5, q-Thomas Freeman, unattached, 228-3. 6, q-Travis Nutter, unattached, 227-10. 7, q-Christopher Nulle, unattached, 226-8. 8, q-James Heizman, Shore Athletic Club, 225-10. 9, q-Luke Woydziak, Pacific Bay TC, 224-1. 10, q-Drew Loftin, unattached, 223-10. 11, q-Zachary Riley, Indiana Invaders, 223-8. 12, q-Jud Logan, Ashland Elite, 221-4.

Shot put Final

(Top three qualify for Olympics)

1, Adam Nelson, Nike, 71 feet. 2, Reese Hoffa, New York Athletic Club, 69-41/4. 3, John Godina, adidas, 69-2.

WOMEN

100 Final

(Top three qualify for Olympics)

1, q-LaTasha Colander, Nike, 10.97 seconds. 2, Torri Edwards, adidas, 11.02. 3, Lauryn Williams, Miami, 11.10.

400 hurdles

(Top four per heat adv. to Sunday's final)

Heat 1-1, q-Lashinda Demus, South Carolina, 53.70 seconds. 2, q-Brenda Taylor, Nike, 54.83. 3, q-Raasin McIntosh, Texas, 55.00. 4, q-Megan Addy, Nike, 56.03. 5, Melinda Sallins, Mizuno, 56.55. 6, Cara Evans, unattached, 57.21. 7, Christine Spence, unattached, 57.99. 8, TaNisha Mills, unattached, 58.45.

Heat 2-1, q-Sandra Glover, Nike, 53.78. 2, q-Sheena Johnson, Nike, 54.16. 3, q-Shauna Smith, unattached, 55.51. 4, q-Patrina Allen, unattached, 55.75. 5, Ellannee Richardson, unattached, 56.27. 6, Ryan Tolbert-Jackson, unattached, 57.03. 7, Kim Batten, unattached, 57.20. 8, Dominique Darden, Miami, 58.50.

High jump

(Top 13 advance to Monday's final)

1, (tie) Amy Acuff, Asics, Erin Aldrich, unattached, Kaylene Wagner, Cal Poly-SLO, Ifoma Jones, unattached, Morgan High, Kansas State, Tisha Waller, Nike, Beth Ann Castagno, Shore Athletic Club, Stacy Ann Grant, Shore Athletic Club, Carri Long, Indiana Invaders, Gina Rickert, unattached, 5 feet, 111/2 inches. 11, (tie) Robyn Burkhardt, unattached, Chaunte Howard, Georgia Tech, Lindsey Metcalf, unattached, 5-111/2.

HEPTATHLON

Long jump

1, Heather Sterlin, Nike, 20 feet, 61/2 inches. 2, Shelia Burrell, Nike, 20-53/4. 3, Kendra Reimer, Beach TC, 20-33/4. 4, Hyleas Fountain, Nike, 20-31/2. 5, (tie) Michelle Perry, Nike, DeDee Nathan, Indiana Invaders, 20-1. 7, Virginia Miller, unattached, 19-113/4. 8, Tiffany Lott-Hogan, unattached, 19-7. 9, Meredith Davis, Hospitality, 19-51/2. 10, Tracye Lawyer-Thomas, YMCA Team Idaho, 19-41/4. 11, Ashley Selig, Nebraska, 19-31/4. 12, Fiona Asigbee, unattached, 19-0. 13, (tie) Michelle Moran, unattached, Jacquelyn Johnson, unattached, 18-113/4. 15, JaNelle Wright, Kansas State, 18-103/4. 16, (tie) Jennifer Hoppe, unattached, Tacita Bass, unattached, 18-71/4. 18, (tie) Brooke Meredith, California, Amber Miller, unattached, 18-21/2. 20, Robin Unger, Beach TC, 18-21/4. 21, Jackie Poulson, unattached, 17-8. 22, Josie Hahn, unattached, 16-81/2. Missy Vanek, unattached, Kim Schiemenz, Nike, DNS.

Javelin

1, Lott-Hogan, 165 feet, 1 inch. 2, Burrell, 158-10. 3, Reimer, 151-0. 4, Unger, 144-7. 5, Lawyer-Thomas, 144-3. 6, Nathan, 142-0. 7, Moran, 141-2. 8, Meredith, 137-10. 9, Hahn, 136-6. 10, Perry, 133-7. 11, Poulson, 133-3. 12, Johnson, 130-5. 13, Hoppe, 129-9. 14, A.Miller, 127-3. 15, Fountain, 125-3. 16, Sterlin, 120-10. 17, Davis, 120-3. 18, V.Miller, 119-6. 19, Selig, 119-1. 20, Asigbee, 103-10. 21, Wright, 93-4. 22, Bass, 92-9. Vanek, Schiemenz, DNS.

800

Section 1-1, A.Miller, 2 minutes, 11.64 seconds. 2, Selig, 2:12.63. 3, Meredith, 2:18.51. 4, Poulson, 2:19.78. 5, Hahn, 2:19.99. 6, Davis, 2:27.38.

Section 2-1, Sterlin, 2:15.64. 2, Asigbee, 2:17.59. 3, Bass, 2:18.55. 4, Reimer, 2:23.66. 5, Hoppe, 2:23.91. 6, Unger, 2:25.79. 7, Johnson, 2:26.43. Wright, 2:30.11.

Section 3-1, Perry, 2:12.81. 2, Moran, 2:13.05. 3, Burrell, 2:14.13. 4, V.Miller, 2:16.79. 5, Fountain, 2:18.85. 6, Nathan, 2:21.48. 7, Lott-Hogan, 2:24.27. 8, Lawyer-Thomas, 2:31.57.

FINAL STANDINGS

(Top three qualify for Olympics)

1, Burrell 6,194 points. 2, Lott-Hogan 6,159. 3, Perry 6,126.

Swim Trials

Saturday

Long Beach, Calif.

(All race distances in meters)

MEN

200 Butterfly

Final

1, Michael Phelps, North Baltimore, 1 minute, 54.31 seconds. 2, Tom Malchow, Club Wolverine, 1:57.37. 3, Michael Raab, Rockville Montgo, 1:57.71. 4, Davis Tarwater, Michigan, 1:57.82. 5, John Abercrombie, Longhorn Aquatics, 1:58.48. 6, Daniel Cruz, Daytona Beach Swim, 1:58.62. 7, Kellan O'Connor, Trojan Swim Club, 1:58.97. 8, Eric Donnelly, Gator Swim Club, 2:00.71.

WOMEN

200 Freestyle

Final

1, Dana Vollmer, Fort Worth Area, 1:59.20. 2, Lindsay Benko, Trojan Swim Club, 1:59.29. 3, Kaitlin Sandeno, Southern Cal, 1:59.55. 4, Rhi Jeffrey, Florida Atlantic, 1:59.79. 5, Carly Piper, Wisconsin Aquatics, 1:59.99. 6, Rachel Komisarz, Lakeside Swim Team, 2:00.23. 7, Kara Lynn Joyce, Club Wolverine, 2:00.25. 8, Kate Dwelley, Terrapins Swim Team, 2:00.47.

200 Individual Medley Final

1, Katie Hoff, North Baltimore, 2:12.06. 2, Amanda Beard, Tucson Ford Deal, 2:12.43. 3, Maggie Bowen, Auburn Aquatics, 2:14.51. 4, Kristen Caverly, Aquazot Swim Club, 2:14.52. 5, Caroline Bruce, Wichita Swim Club, 2:15.17. 6, Bethany Pendleton, Wisconsin Aquatics, 2:15.67. 7, Whitney Myers, Tucson Ford Deal, 2:15.95. 8, Julia Smit, Three Village Swim, 2:16.31.




REDS
Griffey hurt in loss to Brewers
Cruz vows for better or worse
Daugherty: Freel knows no limits
Reds insider: Best move may be none
Larkin to Reds: Take a risk
Reds chatter

MORE BASEBALL
Kelly: Score it an All-Star error
Fantasy: Time to pick midseason's standouts
Mariners designate Aurilia for assignment
NL: Cardinals win 8th consecutive game
AL: White Sox deal M's eighth loss in row
AAA: Clippers 1, Bats 0

OLYMPICS
1980: The shattered dreams team
Moeller grad was only American to medal in '80
Spitz passes baton as Phelps makes it three in a row
Berths are on the line at camps this week
Jones fails with 5th-place finish
Olympics results
2004 Summer Olympics schedule
Olympics guide, multimedia

BASKETBALL
Coaching in Miller's blood
Five questions with Sean Miller
Matta-Miller timeline
Koch: Top preps going pro not all bad for NCAA
Agent: Shaq accepts trade
Hawks take chance on Martin

MOTOR SPORTS
Hamilton rallies to win rain-delayed truck race
Hemphill beats field, rain to win ARCA 150
Harvick wants more Chicagoland magic
Justin Labonte gets first Busch win
Tracy hoping home track works to his advantage

PAGE TWO: GOOD SPORTS
Perfect strike for all generations
What's up with that?
Quick chat with ... Excite owner Dave Galus

TOUR DE FRANCE
Armstrong finishes in pack, remains sixth
Tour De France photos, maps, multimedia

MORE SPORTS HEADLINES
Met tennis: Wolf, Kronauge in usual form
Sports digest
Sports on TV, radio

THIS WEEK'S SPORTS POLL
Who do you think has a better chance of making the NCAA Tournament next season, Xavier or Ohio State?